in order to use this site to its fullest, please enable javascript. enabling it will remove this message
 
logo
THE HAGUE INT'L
language: EN NL
genres
We realise that the TodaysArt programme has grown so much that it might be hard to work out what you want to go and see. Of course, you can just stroll around the festival area and let yourself be surprised, but a lot of people prefer a more planned approach. To make things easier for you, we divided up the program into the following genres/clusters: Please note that this is an interpretation of the programme and not all acts are stated below. Click here if you want to see the full timetable per location.

Modern Dance
For lovers of the art of dance we have composed a divers programme ranging from classic to experimental and more contemporary with video influences:
Res Publica + Lab.au: Man in eSpace /video /light /sound Atrium Fri+Sat 21:30 - 22:30
Darren Johnston + Array: Outre /music by Tom Jenkinson, videos by Chris Cunningham Theater ah. Spui Fri+Sat 22:00 - 23:30
Nederlands Dans Theater II: Sleepless Grote Kerk Fri+Sat 23:30 - 00:30
Holland Dance Festival: Move Me booth /record & show the world your dancing skills Nieuwe Kerk Basement Fri + Sat continuous
André Gingras: CYP17 Korzo Sat 20:00 - 21:00
Nanne Linning: Cry Love Korzo Sat 21:30 - 22:30
Amos Ben Tal: We are not humanity Theater ah Spui Fri+Sat 00:00 - 00:30

Visual Arts, Graphic Design, Lectures, Information Aesthetics
From cool creativity via new media to indepth mindcracking lectures, these programmes take you further down the road of inspiration and thought:
Information Aesthetics by <>TAG /various installations on data representation and generative art Atrium Fri+Sat continuous
Information Aesthetics Symposium Theater ah Spui Sat 14:00 - 18:00
Mastermundo /lectures/presentations on new media [RESERVATION OBLIGATORY] Part I: KABK
Part II: Theater ah Spui
Sat
Sat
13:00 - 18:00
19:00 - 23:30
Daan Roosegaarde Flow 5.0 & Dune 4.1 /two aesthetic interactive installations Atrium & Nieuwe Kerk Fri + Sat continuous
Maxalot Projections /giant projections on The Hague's city hall by world's renowned visual artists Atrium + Bibliotheek Fri + Sat continuous
Lust /graphic designers from The Hague are responsible for the unique transformation off the Grote Markstraat Grote Markstraat Fri + Sat continuous

Saturday Afternoon Program
Of course you can go to the beach of Scheveningen saturday during daytime. Great idea, but you can also use your afternoon-time to do one of the following:
Hoogtij /art-gallery tour [tuktuk pickups at Theater ah. Spui 13:00 and 15:00] various galleries city centre Sat. 12:00 - 19:00
MasterMundo part I /new media lectures curated by KABK I/M/D [RESRVATION OBLIGATORY] KABK Sat. 13:00 - 18:00
Information Aesthetics /lectures on data visualisation curated by <>TAG Theater ah Spui Sat. 14:00 - 18:00
Rabarber - Out to lunch /theatre performance (kids/teens friendly) Nieuwe Kerk Sat. 14:00 - 15:00
Sextet /a new film by Eddy Terstall Filmhuis Sat. 17:00 - 19:00
AR+RFID Lab Filmhuis Sat. 14:00 - 00:00
Antonis Pittas: 8,83 x 7,20 Filmhuis Sat. 14:00 - 00:00
Pictoplasma Screenings /Berlins Character Design festival brings you the best animations Nutshuis Sat. 14:00 - 18:00
Robert Henke - Linear Grid Lutherse Kerk Sat. 12:00 - 23:00
Le Placard /headphone festival - you can perform too [see http://leplacard.org] Theater ah Spui Sat. 10:00 - 02:00
Zimbos Labors Vinylizer /your Le Placard performance cut on vinyl Theater ah Spui Sat. 10:00 - 02:00
Radar Film Festival screenings Theater ah Spui Sat. 14:00 - 02:00

Royal Arts Academy (KABK)
As The Hague's Royal Arts Academy celebrates its 325th birthday this year, they are deeply integrated in the festival. All 7 departments of the academy present themselves at TodaysArt Festival 2007 and here is what they do:
Textiel en Mode: Windowshopping Centrale Bibliotheek Fri + Sat 20:00 - 00:00
Grafische Vormgeving Route to KABK Fri + Sat continuous
Interactive/ Media/ Design: Mastermundo Part I: KABK
Part II: Theater ah Spui
Sat
Sat
13:00 - 18:00
19:00 - 23:30
Image and Sound /ArtScience: Atrium Fri + Sat 00:00 - 01:00
Visual Arts: Helgi Kristinsson Schoolstraat Fri + Sat continuous
AR+RFID Lab Filmhuis Sat. 14:00 - 00:00
Photography Spuiplein Fri + Sat continuous
Graphic Design Hotel Mercure Fri + Sat continuous
Type & Media TAG Fri + Sat continuous
Interior Architecture Atrium Fri + Sat continuous
Industrial Design Atrium Fri + Sat continuous

Music:

Electronics /from France
Vive la france, celebrate music french style with:
Nôze /party on together with these crazy french dudes Paard van Troje Fri 01:30 - 02:30
Yuksek /french electro ala you know Paard van Troje Fri 02:30 - 03:30
SebastiAn /more french electro ala you know Paard van Troje Fri 03:30 - 05:00

Electronics /from Germany
Modeselektor + Pfadfinderei /with their new album just released, expect lots of new material Paard van Troje Sat 02:00 - 03:00
Chris de Luca vs. Phon.o /dance the night away Paard van Troje Fri 00:30 - 01:30
Aviorama /vj-show on 3 large screens Paard van Troje Fri 23:00 - 00:30
Ascii.Disko Paard van Troje Sat 03:00 - 04:00
       

Electronics /misc.
Tommie Sunshine Paard van Troje Sat 00:00 - 02:00
Princess Superstar Asta Sat 05:00 - 06:00
Spindokter Ries Paard van Troje Sat 23:00 - 00:00
Brian Chinetti Café de Vinger Fri 03:00 - 05:00
Legowelt Paard van Troje Sat 00:00 - 01:00
Dj Technician Café de Vinger Fri 23:00 - 00:00
Abe Duque's Rancho Relaxo All Stars Asta Fri 00:00 - 05:00

Hiphop
Black Soil has composed a nice programme for the lovers of hiphop. Expect not only live-performances and rap battles, but also an extensive filmprogramme in coorporation with Crimejazz.
Kool Keith + Kutmasta Kurt Korzo Fri 22:30 - 00:00
Last Man Standing Battles Korzo Fri 20:00 - 22:00
Duvel Korzo Fri 22:00 - 22:30
La Melodia Nieuwe Kerk Sat 23:30 - 00:30

Dubstep / broken beats / dark bass
Neil Landstrumm Paard van Troje Sat
Sat /w. Milanese
01:00 - 02:00
03:00 - 04:00
Cursor Miner Paard van Troje Sat 02:00 - 03:00
Vex'd Paard van Troje Fri 03:00 - 04:00
Boxcutter Paard van Troje Fri 00:00 - 01:00
Milanese Paard van Troje Fri
Sat /w. Landstrumm
02:00 - 03:00
03:00 - 04:00
Charly & Gallus Paard van Troje Fri 23:00 - 00:00
Jerome Hill Paard van Troje Sat 23:00 - 00:00
Dj Design Paard van Troje Sat 22:00 - 23:00


Baile Funk / Dance Hall / mash
Lexie Lee Asta Sat 01:00 - 02:00
Ebony Bones Asta Sat 02:15 - 03:15
CCDD Asta Sat in between
Jahcoozi Asta Sat 03:30 - 04:30
Mr. Wix Korzo Fri 00:00 - 02:00


Detroit Techno
Galaxy 2 Galaxy Asta Fri 01:00 - 02:00
Model500 Asta Fri 03:00 - 04:00
Buzz Goree Asta Fri 04:00 - 05:00
3 Chairs (w. Theo Parrish, Malik Pittman, Rick Wilhite) Nieuwe Kerk Fri 22:00 - 02:00

Experimental Soundscapes and Concerts
Tarek Atoui + global teens: Empty Cans /a unique concert Nutshuis Sat 21:00 - 22:00
William Basinski Grote Kerk Fri
Sat
22:15 - 23:15
20:30 - 21:30
Phill Niblock Grote Kerk Sat 22:00 - 23:15
Patrick Bergeron Grote Kerk Fri+ Sat 20:00 - 01:00
Pierre Bastien Grote Kerk Fri 20:45 - 21:45
Robert Henke /two installations: Linear Grid & Layering Buddha Lutherse Kerk Fri + Sat continuous